Štát nanútil I. pilier policajtom a hasičom. Aj tým bývalým.

Autor: Juraj Danielovits | 26.3.2015 o 19:05 | (upravené 26.3.2015 o 19:32) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  1958x

Slovenská vláda deklaruje, že nikoho z II. piliera nevyháňa. Napriek tomu existuje početná skupina štátnych zamestnancov, ktorých tam nikdy ani nepustila.

O sociálnom inžinierstve ľavicovej vlády Róberta Fica a o tom, ako to v konečnom dôsledku môže byť "zlým, zlým DSSkám" jedno, pretože tie zarobia vždy, som písal vo svojom poslednom blogu, ktorý si môžete prečítať TU.

Dnes chcem upozorniť na ďalší závažný počin vlády, ktorý je v rozpore s tým, čo deklaruje. Hovorcovia ministerstva práce, sociálnej poisťovne, ale aj premiér a ministri nás v posledné týždne z televíznych obrazoviek ubezpečujú, že nikoho z II. piliera dôchodkového poistenia nevyháňajú. Má to byť len možnosť opustiť rady sporiteľov DSS pre tých mnohých občanov, ktorým sa z dôvodu ich veku, či výšky príjmu už spoliehať na kapitalizačnú penziu neoplatí. Ako protiargument nikdy nezabudnú zdôrazniť, že II. pilier je v tomto prechodnom období otvorený tak pre tých, ktorí chcú vystúpiť, ako aj pre tých, ktorí by do neho chceli vstúpiť, hoci už zákonné lehoty prepásli.

Možnosť vstupu nových sporiteľov do II. piliera však vláda nemyslí vôbec vážne. Keby myslela, nemohla by úplne vedome brániť početnej skupine štátnych zamestnancov - policajtom, hasičom, vojakom, colníkom, horským záchranárom, siskárom a príslušníkom NBÚ, aby prevzali aspoň čiastočne zodpovednosť za svoje dôchodky a mali možnosť participovať na sporení cez DSS.

Hovorí o tom jediná veta, ktorá je v zákone od jeho samého počiatku a žiadna z vlád nenabrala odvahu sa ňou zaoberať:
"Osoba zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je sporiteľ, ktorý je dôchodkovo poistený podľa osobitného predpisu"  (pozn. autora: osobitným predpisom sa myslí I. pilier).
Inými slovami, ak patríte medzi niektorého z takmer 50.000 príslušníkov špecifických štátnych profesií, máte smolu. Na dôchodok si v II. pilieri šetriť nesmiete, ani keby ste akokoľvek chceli. Jednoducho Vás tam nepustia.

Zdôvodnenie slovenského Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa opiera o špecifické postavenie silových zložiek, s čím súvisí osobitná právna úprava ich dôchodkového zabezpečenia. Kým však napíšete do komentáru pod tento blog prvé klišé a stereotypy o nenažraných policajtoch s megadôchodkami po 15 rokoch služby, vedzte, že to už nie je nejaký čas pravda. Odchod do dôchodku sa zvýšil z 15 na 25 rokov, priemerný výsluhový dôchodok policajta po tejto dobe je 500 eur (vrátane funkcionárov, takže najčastejší dôchodok bude podstatne nižší) a silové zložky platia vyššie percento povinných odvodov na dôchodkové poistenie, než bežní občania.

Výsluhové zabezpečenie má charakter priebežného financovania, teda negarantuje do budúcnosti nikomu nič a vo svojej podstate sa borí s rovnakými problémami udržateľnosti, ako prvopilierový dôchodkový systém.

Zákon navyše vôbec nepamätá na prípady, kedy policajt či hasič odíde zo zboru skôr, než mu na výsluhový dôchodok vznikne nárok, čo je pomerne častý prípad. Podľa zákona prevedie jeho rezortný útvar sociálneho zabezpečenia všetky prostriedky, ktoré odviedol počas výkonu služby, na účet Sociálnej poisťovne a hľadí sa na neho, akoby bol poistený po celý čas len v I. pilieri. Do II. pilieru už vstúpiť nemôže, pretože nespĺňa podmienku veku do 35 rokov a rozdiel na dôchodkových odvodoch, ktoré platil vo vyššej výške, než bežný smrteľník, mu už nikto nevráti.


Pýtam sa preto dve otázky:

1. Prečo je 50.000 ľuďom v tejto krajine odopretá možnosť, aby prevzali aspoň sčasti zodpovednosť za svoju starobu?

2. Prečo sú príslušníci silových zložiek, ktorí zmenia svoje zamestnanie skôr, ako získajú nárok na výsluhový dôchodok, obratí o zvýšené platby zaplateného poistného, ak za neho nezískajú žiadnu protihodnotu a prečo sú už navždy nútení zotrvať v I. pilieri?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?